Kurpie Zielone poszukują tancerzy – ruszył nabór

Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone ogłosił nabór do wszystkich grup. Do zespołu mogą wstąpić dzieci, młodzież i dorośli. Poza grupą taneczną w skład zespołu wchodzi również grupa wokalna. Zajęcia dla dzieci i młodzieży są płatne. Miesięczny koszt to symboliczne 10 zł.

Poniżej przedstawiamy harmonogram naborów. Odbędą się one w Podlaskim Instytucie Kultury (Spodki), który znajduje się w Białymstoku przy ul. św. Rocha 4.

GRUPY DZIECIĘCE
Grupa 6-7 lat: 14 i 21 września, godz. 16:00
Grupa 8-10 lat: 12 i 19 września, godz. 16:00
Grupa 11-13 lat: 14 i 21 września, godz. 16:45

GRUPA MŁODZIEŻOWA
Grupa 14-18 lat: 12 i 19 września, godz. 18:30

GRUPA DOROSŁA
Grupa 18+: 6 i 13 października, godz. 19:00
Grupa 40+: 12 i 19 września, godz. 20:15

GRUPA WOKALNA
6 i 13 października, godz. 19:00

Więcej informacji można uzyskać w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku
pod numerami telefonów 85 744 63 13 lub 85 749 60 50 lub mailowo: kurpie.zielone@pikpodlaskie.pl . Szczegóły naboru na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury (tutaj).

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, to jedna z najstarszych tego typu grup nie tylko w województwie, ale też w Polsce. Rozpoczął swoją działalność w 1953 r., z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego, a w 1956 r. połączył się z zespołem Związku Zawodowego Pracowników Drogowych „Podlasie”. „Gazeta Białostocka” zainicjowała wtedy plebiscyt na określenie nowo powstałej grupy, w którym wygrała nazwa „Kurpie Zielone”.

Nieprzerwana, 65-letnia działalność zespołu jest zjawiskiem bez wątpienia wyjątkowym. Obecnie Kurpie Zielone liczą prawie stu członków, ale od momentu powstania, w grupie tańczyło, śpiewało i grało ponad dwa tysiące osób. Zespół tworzą studenci i uczniowie oraz osoby pracujące, nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego (m.in. z Grajewa, Siemiatycz, Hajnówki czy Suwałk), a nawet z innych regionów Polski (Ełk, Warszawa). Oprócz grupy dorosłej funkcjonują też sekcja młodzieżowa oraz trzy grupy dziecięce, tzw. Małe Kurpie.

Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, ale stale wzbogacany jest o nowe kompozycje. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich (Spisz, Orawa, Żywiecczyzna, Ziemia Sądecka, Beskid Niski) i innych regionów. Ponadto, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oferta repertuarowa poszerzyła się o nowe opracowania choreograficzne polskich tańców narodowych. 

W ciągu 65 lat działalności zespół dał blisko dwa tysiące koncertów, które obejrzało ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad dwudziestu krajach Europy, Azji i Ameryki. Najważniejszym celem Kurpi Zielonych jest działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie tradycji ludowych Podlasia i Kurpiowszczyzny, popularyzowanie najpiękniejszych pieśni i tańców polskich oraz ich prezentacja w formie scenicznych opracowań. 

Przez wiele lat repertuar Kurpi Zielonych tworzyli kierownik artystyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Od 2016 roku nowy program grupy przygotowuje choreograf Mariusz Żwierko, kierownik artystyczny zespołu, a kierownikiem muzycznym jest Andrzej Grzybowski.

Opis zespołu pochodzi ze strony Podlaskiego Instytutu Kultury

na podst. inf. Podlaski Instytut Kultury, fot i graf. FB ZPiT Kurpie Zielone

Dodaj komentarz