Kulturalna niedziela w Muzeum Podlaskim w Białymstoku 

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza w niedzielę do swoich oddziałów na zwiedzanie najnowszych wystaw z kuratorami oraz warsztaty hafciarskie. 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „REZYDENCJE W ZIELENI”

2 lipca 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Podczas zwiedzania wystawy jedna z kuratorek przybliży historię malarstwa krajobrazowego i rodzajowego. Zaprezentuje również wybrane obrazy, tak wybitnych twórców jak Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Wojciech Weiss, z motywem ogrodów i parków otaczających rezydencje.

Nastrojowe ogrody i parki przy rezydencjach są tak pięknym i wdzięcznym tematem, iż zaskakiwać może, że dosyć późno stały się samodzielnym motywem malarskim. Zazwyczaj stanowiły tło dla portretów, przedstawień religijnych i scen rodzajowych. Wystawa „Rezydencje w zieleni” prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Oprócz artystów światowego formatu odnajdziemy prace twórców nieco zapomnianych lub całkiem anonimowych, którzy jednak starali się nadążać za modnymi prądami artystycznymi płynącymi przez Europę. 

Oprowadzanie: Anna Dąbrowska – kurator wystawy

Koszt: cena biletu wstępu do muzeum

Więcej informacji o wystawie „Rezydencje w zieleni”

http://muzeum.bialystok.pl/rezydencje-w-zieleni/

SZTUKA IKONY
OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ ZORGANIZOWANEJ W RAMACH ROKU JERZEGO NOWOSIELSKIEGO W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU

 2 lipca 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Tematem niedzielnego spotkania jest życie i twórczość artysty malarza i ikonografa Jerzego Nowosielskiego.

Za sprawą dzieł artysty wypożyczonych od Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu, funkcjonująca w Muzeum Ikon w Supraślu od 2019 roku Sala im. prof. Jerzego Nowosielskiego w roku 100-lecia urodzin Profesora, staje się przestrzenią nawiązującą do kaplicy. Na wystawie prezentowane są: Krzyż ołtarzowy ze scenami pasji i zmartwychwstania, Ikona Matki Bożej Zwycięskiej oraz obudowa Tabernakulum.

Prowadzenie: Ewa Zalewska
Liczba uczestników: 20 osób;
Czas trwania: ok. 60 min;
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829

TAJNIKI HAFTU

2 lipca 2023 r. godz. 14.00
Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37 

Dawne akcesoria do haftu w akcji – wykonywanie ozdobnych haftów inspirowanych malarstwem krajobrazowym.

Na lipcowym spotkaniu z cyklu „Tajniki haftu” wspólnie poszukamy inspiracji w malarstwie krajobrazowym. Tym razem spróbujemy wykonać obrazek, który ozdobi nasz dom lub będzie pięknym prezentem. Warsztaty hafciarskie to gwarancja dobrej zabawy, a także sposób na nieszablonowe spędzenie wolnego czasu i naukę nowych umiejętności.

Prowadzenie: Alina Dębowska-Jankiewicz

Liczba uczestników: 15 osób
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny: 5 zł
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349

Dodaj komentarz