Konserwacja zabytków bez tajemnic

Zapraszamy do Choroszczy na imprezę plenerową, aby uczcić 20-lecie współpracy transgranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą. Wydarzenie pod hasłem „Konserwacja zabytków bez tajemnic” odbędzie się 3 września 2023 w godz. 13.30–17.00 przy Regionalnym Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy, ul. Pałacowa 2a.

W programie: zwiedzanie nowo otwartego Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków, stanowiska mikroskopowe – możliwość obserwacji drobnych elementów archeologicznych, warsztaty pracy z gliną, malarskie, rekonstrukcji archeologicznej, strefa zabaw dla dzieci, lody, wata cukrowa oraz koło fortuny z upominkami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

O dofinansowanym projekcie:

Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizował od 2020 roku. W odnowionym budynku powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której odbywa się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem. Centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu.

Dodaj komentarz