Koniec Budżetu Obywatelskiego w Choroszczy

W 2025 roku w Choroszczy nie będzie Budżetu Obywatelskiego. Tak zadecydowała większość Radnych. Budżet Obywatelski to część w budżecie gminy, o przeznaczeniu którego decydują mieszkańcy.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Choroszczy 18 lipca 2024 roku na wniosek sekretarza gminy Mirosława Zalewskiego wprowadzono propozycję zmiany porządku obrad, która miał na celu usunięcie z planu obrad rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta Choroszcz konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Mirosław Zalewski motywował to tym, że sprawa została przedyskutowana na komisjach i że radni są zdania, że trzeba ten punkt zdjąć z obrad. Wiąże się z tym, że Budżet Obywatelski zniknie z Choroszczy, przynajmniej w przyszłym roku.

Potwierdził to przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Jan Cymbalisty odpowiadając niepewnie na pytanie Radnego Łukasza Borysewicza, który spytał wprost o to, czy zdjęcie tego punktu z obrad wiąże się z tym, że Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku nie będzie?

O konieczności zmian w Budżecie Obywatelskim mówili kandydaci Komitetu Choroszcz Nasz Dom, którzy w programie wnioskowali o rozszerzenie budżetu o budżet wiejski, zielony oraz na projekty miękkie. Prowadzone były też konsultacje społeczne z organizacjami społecznymi w sprawie budżetu. Rano 18 lipca do przewodniczącego Rady Miejskiej wpłynęła petycja mieszkańców o rozszerzenie Budżetu Obywatelskiego o projekty miękkie (czyli działania społeczne jak festyny, warsztaty, kursy, opieka psychologiczna dzieciom), o której pisaliśmy tutaj. Finalnie Budżetu Obywatelskiego nie będzie wcale.

Za zmianą porządku obrad, a realnie za likwidacją Budżetu Obywatelskiego zagłosowali:

Wojciech Jan Cymbalisty, Piotr Krajewski, Adam Kamieński, Marcin Popławski, Robert Zieliński, Urszula Jaźwińska, Adrian Pilis, Beata Marlena Jeżerys, Piotr Paweł Dojlida, Dariusz, Śliwonik Anna Wiszniewska

Przeciw zmianie porządku obrad, a w rzeczywistości za pozostawieniem Budżetu Obywatelskiego głosowali: Anna Oksztulska oraz Łukasz Borysewicz

Od głosu wstrzymał się Dariusz Kopczewski, nieobecny na sesji był Jacek Dąbrowski.

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet Obywatelski to wydzielona z budżetu gminy część środków, o przeznaczeniu której decydują mieszkańcy. Mogą oni zgłaszać swoje pomysły. Spośród zgłoszonych projektów wybierane są do realizacji te, które mają największą liczbę zwolenników. W ramach Budżetu Obywatelskiego w Choroszczy remontowano pomieszczenia w Centrum Kultury, doposażano strażaków, rewitalizowano teren przy kominowym bajorze, rozbudowywano Stadion Miejski czy sadzono drzewa. W tym roku zakupiono scenę do szkoły.

 

Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, jakie rzeczy robione są w ramach Budżetu Obywatelskiego w Innych miastach tutaj. 

Jako redakcja wspieraliśmy idee Budżetu Obywatelskiego i prowadziliśmy szerokie kampanie informacyjne na jego temat. Mamy nadzieję, że Radni zmienią zdanie i Budżet Obywatelski wróci do Choroszczy.

 

1 komentarz do “Koniec Budżetu Obywatelskiego w Choroszczy”

  1. Brak słów… ciekawa jestem na co pójdą te pieniądze??? Na większe wypłaty dla pracowników naszego urzędu gminy?? A może na pomoc dla potrzebujących pomocy obywatelom gminy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz