Koncertowy weekend w Spodkach PIK

Już dzisiaj, w piątek 17 marca, o godz. 18.00 muzyczne spotkanie z poetą, bardem i aktorem z pogranicza kultur – Wiktorem Szałkiewiczem. To będzie wyjątkowy wieczór, pełen muzyki, poezji i kresowego uroku. Artysta zaśpiewa w języku polskim, między innymi do wierszy Cypriana Kamila Norwida oraz Władysława Syrokomli,  białoruskim, czeskim oraz jidysz. Przeczyta także rozdział ze swojej nowej powieści. Wiktor Szałkiewicz śpiewa o swoim własnym punkcie widzenia, o tym, że najważniejsi są ludzie i że trzeba z siłą i w trudzie dbać o sprawy ważne. Wstęp wolny.


Natomiast w sobotę, 18 marca, o godz. 18.00, również w Spodkach koncert ukraińskiego zespołu Drewo z Kijowa. Drewo to pierwszy i najstarszy w Ukrainie zespół pieśni tradycyjnych, funkcjonujący już 44 lata. Kieruje nim jego założyciel, profesor etnomuzykologii – Jewhen Jefremow. Skład zespołu stopniowo się zmieniał, ale jego trzon zawsze tworzyli profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, badacze folkloru. Za cel swojej działalności członkowie grupy przyjęli gromadzenie, naukowe badanie oraz próby możliwie wiernego naśladowania i odtworzenia ukraińskich pieśni ludowych. Dlatego na główną część repertuaru składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków Drewa, usłyszane od mieszkańców ukraińskich wsi. To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś strefę w pobliżu Czarnobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola. Zespół wystąpi w składzie Jewhen Jefremow, Tetiana Sopiłka, Jurij Pastuszenko, Hanna i Serhij Ochrimczuk.

Koncert Drewa to kolejna propozycja z cyklu EtnoNurty. PIK prezentuje w nim zespoły z tradycyjną muzyką ludową, ale także te, które czerpią z tradycji i łączą ją ze współczesnym brzmieniem. Bilety w cenie 40 zł można kupić online oraz przed koncertem.

Szczegóły obu wydarzeń na stronie PIK: www.pikopodlaskie.pl

Źródło: Podlaski Instytut Kultury

Dodaj komentarz