Kobiety – wystawa malarstwa Magdaleny Talmon w Wasilkowie

Jesienią w Choroszczy gościła wystawa Magdaleny Talmon. Kto nie zdążył jej zobaczyć lub chciałby znów się spotkać z malarstwem przedstawiającym kobiety przedstawione w charakterystycznym stylu Magdaleny Talmon będzie mógł to zrobić w Wasilkowie. W Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie otwarta zostanie na wystawę malarstwa Magdaleny Talmon pt. „Kobiety”.

Otwarcie wystawy odbędzie się 4 marca (sobota) 2023 roku o godzinie 17:00.  Wystawę będzie można oglądać od 6 do 26 marca 2023 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie (Żurawia 13) w godzinach pracy ośrodka. Wystawa składa się z 16 prac przedstawiających kobiety namalowane w charakterystycznym stylu, który wypracowała artystka.

W swoich obrazach Magdalena Talmon łączy wszystko to, co jest jej bliskie. Odnajdziemy w nich żywą, czystą kolorystykę znaną choćby z ludowego haftu, zamykanie plam jak w kwaterach witrażu, uproszczenia w przedstawieniu postaci podpatrzone na powszechnie pisanych na Podlasiu ikonach… Łatwo zauważyć, że szczególnymi względami darzone są tutaj kobiety. Rzadziej jako temat pojawia się relacja. Natura, obrzędy, pory roku mają w twórczości Magdy zawsze jedną i tę samą płeć. Jednak nie chodzi w tym tylko o szukanie piękna wokół siebie, doskonałości, obiektu, który można podziwiać. To raczej próba przekonania siebie i nas, że ta pierwotna, żeńska energia płynie w żyłach całego wszechświata, płodzi go, karmi, pielęgnuje i jako jedyna sprawia, że on nadal trwa, piękny i doskonały.

Magdalena Talmon jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Warsztatów Ikonograficznych w Bielsku Podlaskim, Wydziału Prawa  Administracyjnego w Białymstoku. Współorganizatorka Galerii Świetlik w Sobolewie, happeningu „Sztuka na podwórku”, „Niedzielne spotkania ze sztuką” w latach 2010 – 2013 r. Organizowała różnego rodzaju działania, warsztaty artystycznych na terenie województwa podlaskiego takie jak: warsztaty scenograficzne, teatralne, taneczne, zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych, wernisaże, wystawy, festyny, pikniki rodzinne. Ma na koncie ponad 28 wystaw indywidualnych i 8 wystaw zbiorowych.

Brała udział w  Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim oraz warsztatach „Poszerzenie pola-nowe przestrzenie dla kreatywnych” organizowane przez Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w Warszawie. Uczestniczyła w plenerach artystycznych organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Sztuk Pięknych, gminy Korycin, Sokółka, Malinówka, Łapy. Współpracowała  z Uniwersytetem III Wieku, Akademią +50, senior  Białystok. Prowadził  zajęcia rękodzielnicze w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków w Białymstoku Należała do zespołu opracowania Programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016 – 2020.

Zaprojektowała murale” Matka Natura” w 2017r. oraz „Matka Natura – Biała” w 2018 r, w ramach działania w Stowarzyszeniu Kreatywne Podlasie, jak również Festiwalu Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko.

Obecnie jest specjalistką do spraw  plastyki  w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia w Pokojach Prac Twórczych, skierowane do osób dorosłych z rysunku i malarstwa.

Strona Magdaleny Talmon

mat. org. (moakwasilkow.pl)

Dodaj komentarz