Klepacze – okruchy dawnych historii 

Nasza gmina to nie tylko Choroszcz, to też inne miejscowości, które mają swoja historię. Klepacze to druga co do liczby mieszkańców miejscowość w naszej gminie. Na koniec roku 2023 wg danych przesłanych nam przez Urząd Miejski w Choroszczy zamieszkiwało ją  2144 osób, według danych Wikipedii (na rok 2021) było to 2399 mieszkańców.

W Klepaczach od 1929 roku działa Ochotnicza Straż Pożarna , która jako jedna z trzech w gminie jest włączona do systemu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W Klepaczach działa również zespół folklorystyczny „Klepaczanki” (powstały w 1985 roku) – ostatni aktywny w naszej gminie. W budynku OSP mieści się filia Biblioteki Publicznej w Choroszczy. Wierni kościoła rzymskokatolickiego z Klepacz należą do parafii p.w. św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej oraz do parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Białymstoku.

Wieś powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Jest to jedyna miejscowość w gminie, w której znajduje się stacja kolejowa (przy trasie Białystok-Warszawa), Klepacze podobnie jak Choroszcz leżą nad rzeką Horodnianką. O historii Klepacz można więcej poczytać na blogu Daniela Paczkowskiego (link TUTAJ cz.I , TUTAJ cz.II, i TUTAJ cz.III ) Na stronie jest również ciekawy wpis o nazwach miejscowych poszczególnych miejsc (TUTAJ), a także wiele innych wpisów na temat Klepacz (TUTAJ)

Pan Daniel Paczkowski, który jest przewodnikiem turystycznym prowadzi również stronę na FB, która jest poświęcona historii tej miejscowości. Jej nazwa to „Klepacze – okruchy dawnych historii” – znajdziecie tam wiele zdjęć z przeszłości, dokumentów i historii. A opis strony brzmi: „Historie związane z przeszłością wsi Klepacze i ludzi w niej mieszkających.”  Zachęcamy do polubienia i śledzenia wpisów. Lokalna historia jest bardzo ważna, warto o niej pamiętać.

Źródło i zdjęcie: Klepacze – okruchy dawnych historii, Łukasz Grądzki

Dodaj komentarz