Klapaczanki zaproszone do archikatedry białostockiej

W dniu 15 sierpnia 2022 roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w białostockiej archikatedrze odbyła się msza dziękczynna za plony. Podczas niej metropolita białostocki poświęcił przyniesione przez wieńce z tegorocznych zbiorów oraz płody ziemi. Mszę dla rolników, sadowników i działkowców celebrował abp Józef Guzdek.

Ważnym elementem spotkania był udział zespołów ludowych a diecezji. Wśród nich znalazł się zespół Klepaczanki, który otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach. Zespoły tworzyły barwny korowód z wieńcami dożynkowymi i płodami rolnymi. Na koniec muzycy i śpiewacy ludowi dały koncert na schodach przed Kinem Ton. Klepaczanki wykonały dwa utwory. Cieszymy się bardzo, że ostatni zespół folklorystyczny z naszej gminy jest zauważany i doceniany.

Klepaczanki – to ostatni aktywny zespół folklorystyczny działający w Gminie Choroszcz. Powstał w 1985 roku we wsi Klepacze. Repertuar zespołu oparty jest na starych piosenkach ludowych, przyśpiewkach okolicznościowych, pieśniach patriotycznych i religijnych. Zespół bierze udział w licznych przeglądach folklorystycznych. Jest również żeńską drużyną strażacką „samarytanek” przy OSP w Klepaczach. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, koncerty na Litwie, Białorusi, Łotwie i Ukrainie. Wydały dwie płyty: „Z Konopielką – wiosenne kolędowanie” i album na dwudziestolecie działalności pt. „Dwudziestolecie”. Występ Klepaczanek w latach 1990-2021 był stałym punktem każdego Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy.

Do zespołu można się wciąż dołączać. Próby odbywają się w czwartki o godzinie 17:00 w OSP w Klepaczach. Na bieżąco z zespołem można być śledząc ich stronę (link tutaj).

fot. Archidiecezja Białostocka.

1 komentarz do “Klapaczanki zaproszone do archikatedry białostockiej”

Dodaj komentarz