Karnawałowy koncert i potańcówka z Kapelą Niwińskich – w projekcie Orkiestra Galicja. Już w sobotę 4 lutego.

Podlaski Instytut Kultury zaprasza w sobotę 4 lutego, o godz. 18.00 do Spodków PIK na koncert i potańcówkę z Kapelą Niwińskich, w ramach projektu Orkiestra Galicja.

Orkiestra Galicja to projekt poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, należącego do dawnej Galicji – wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Teren ten był domem wielu tradycji trwających przez stulecia obok siebie, w bliskim sąsiedztwie, co szczególnie wybrzmiewa w muzyce. W projekcie Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, jak też melodie klezmerskie. Podczas koncertu zabrzmią dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne…  Orkiestra Galicja to żywa muzyka do śpiewu i do tańca, grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben i cymbały.  Została zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga.

Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji muzycznych.

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Olena Yeremenko – skrzypce, śpiew
Magdalena Sobczak – cymbały huculskie
Agnieszka Niwińska – bęben, baraban
Jakub Mielcarek – basetla, kontrabas

Koncert i potańcówka z Kapelą Niwińskich w ramach projektu Orkiestra Galicja to kolejna propozycja z cyklu EtnoNurty. PIK prezentuje w nim zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach EtnoNurtów pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Bilety do nabycia online oraz przed koncertem.

Więcej informacji na stronie www.pikpodlaskie.pl

fot. i tekst: mat. org. Podlaski Instytut Kultury

Dodaj komentarz