Film o choroszczańskim kinooperatorze na Festiwalu Filmowym OFFeliada!

Film „Ostanie takie kino” został zakwalifikowany do udziału w Festiwalu Filmowym OFFeliada w Gnieźnie. Film miał premierę w choroszczańskim centrum kultury 3 marca 2023 roku. Na festiwal wpłynęło niemal 200 produkcji. Do dalszego udziału w festiwalu jury wybrało 40 filmów. W kategorii filmów dokumentalnych wybrano ich 11.

Ostatnie takie kino” to krótkometrażowy film autorstwa Kamila Śleszyńskiego – białostockiego fotografa. Produkcja ta powstała w ramach praktyk zawodowych i opowiada historię pana Zdzisława Konopki, który po latach wraca do kina Zdrowie w Choroszczy, gdzie kiedyś pracował jako kinooperator. Film pokazuje nie tylko piękno sztuki filmowej, ale przede wszystkim pasję i marzenia człowieka, który po latach wspomina swoje niezapomniane chwile spędzone w kinie.

O Festiwalu OFFeliada (opis organizatora)

Od swojej pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, Festiwal realizuje podstawowy cel: popularyzację dorobku młodej polskiej kinematografii offowej – czemu służy Konkurs Główny o statuetkę Offelii – oraz promocję szeroko rozumianej kultury niezależnej, czemu służą liczne spotkania z zaproszonymi twórcami, wystawy, warsztaty, przedstawienia teatralne, i szereg innych wydarzeń artystycznych.

O niezwykłości imprezy świadczy także jej unikalna atmosfera: kameralny charakter obcowania ze sztuką w otoczeniu pięknej polskiej jesieni, która w Pierwszej Stolicy Polski nabiera wręcz metafizycznego wymiaru.

Impreza od samego początku jest niekomercyjna, otwarta na każdego zakochanego w polskim kinie. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie „Ośla Ławka” we współpracy z Urzędem Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie.”

Gratulujemy autorowi i życzymy znalezienia się wśród laureatów festiwalu. Rozstrzygnięcie już w listopadzie.

Fot. Kadr z filmu „Ostanie takie kino”.

Dodaj komentarz