Festyn Ekologiczny w Choroszczy

Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku zapraszają młodszych i starszych na czerwcowe Festyny Ekologiczne w Choroszczy (7.06) i w Tykocinie (16.06).

Wydarzenia są organizowane dla uczniów szkół z całego powiatu białostockiego, by promować edukację ekologiczną, kształtować wiedzę i postawy proekologiczne wśród mieszkańców powiatu białostockiego. Chcemy też zwrócić uwagę na problematykę zanieczyszczeń powietrza. W trakcie wydarzenia zaplanowano: pokazy w formie doświadczeń, związane z tematyką czystego powietrza, a prowadzący festyny Norbi będzie przeprowadzać wywiady z przedstawicielami firm, które promują ekologiczne metody ogrzewania budynków. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, w tym zabaw z animatorami. Udział w wydarzeniu wezmą uczniowie szkół z powiatu białostockiego, ale też każdy chętny indywidualnie.

Festyn w Choroszczy odbędzie się 7 czerwca (środa) w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych. Natomiast festyn w Tykocinie 16 czerwca (piątek) na placu Stefana Czarnieckiego. Początek obu festynów o 10:00 (potrwają do ok.16:00).

Festyny są realizowane w ramach projektu pn. „Z sercem do przyrody – edukacja ekologiczna z zakresu przeciwdziałania emisjom w powiecie białostockim”, dofinansowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

W programie festynu:

7 czerwca 2023 r. w Choroszczy (park Muzeum Wnętrz Pałacowych) w godzinach 10:00 – 16:00

• Pokazy w formie doświadczeń związane z tematyką czystego powietrza
• Zabawy z animatorem z nagrodami
• Dmuchana zjeżdżalnia
• Balonowe show
• Malowanie twarzy
• Wata cukrowa i popcorn gratis
• Przejażdżki elektrycznymi samochodami
• Stoiska instytucji związanych z ochroną środowiska

Jakość powietrza jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość i długość życia. Coraz więcej badań dowodzi, że zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na wzrost ryzyka występowania zachorowań na choroby nowotworowe, układu oddechowego, sercowo-naczyniowe, czy mózgowo-naczyniowe. Chcemy żyć zdrowo i w czystym środowisku, dlatego zwiększa się starania o jak najmniejsze emisje gazów, i pyłów do powietrza w naszym otoczeniu.

Co Ty jako mieszkaniec Powiatu Białostockiego możesz zrobić dla lepszej jakości powietrza?

Każdy z nas może zrobić bardzo wiele dla ochrony powietrza na co dzień:

1. Nie spalaj śmieci w piecu, ani na podwórku!!!
2. Nie przegrzewaj swojego domu. Zmniejszenie temperatury zaledwie o 1°C może obniżyć rachunek za energię aż o 7%.
3. Zainstaluj i korzystaj z OZE w swoim domu.
4. Oszczędzaj energię elektryczną w domu, w pracy , w szkole poprzez:
– używanie energooszczędnych żarówek,
– niepozostawianie telewizora i innych urządzeń RTV i AGD czy komputera w trybie czuwania (stand-by),
– niepozostawianie ładowarki do telefonu komórkowego w gniazdku po skończeniu ładowania, gdyż ładowarka nadal zużywa prąd, nawet jeżeli telefon nie jest podłączony,
– kupuj energooszczędne urządzenia RTV i AGD, dzięki czemu ochronisz swój portfel i klimat.

Czy to takie trudne?

ZAPROSZENIE NORBIEGO WIDEO TUTAJ

Dodaj komentarz