Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Poznaj zasady eksponowania flagi

Dziś, 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

W Choroszczy od 2011 do 2019 roku w tym dniu odbywał się Marsz z Flagą Polską. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy oraz Parafii Rzymskokatolickiej w Choroszczy. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Marsz wraca na ulice Choroszczy. 2 maja 2022 roku o godz. 17:00 mieszkańcy wyruszą z placu Brodowicza by udać się na Rynek 11 listopada. To dobra okazja do okazania swojego patriotyzmu oraz spędzania czasu z rodziną.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem odpowiedniego eksponowania flagi Rzeczpospolitej, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zawiera on zasady eksponowania flagi w różnych okolicznościach i miejscach. Poniżej prezentujemy kilka zasad. Cały przewodnik znajduje się w linku na końcu artykułu.

„Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”

W publikacji zostały pokazane między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.

Warto pamiętać, że popularny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji, zatem nie jest to flaga państwowa.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.”

Miniprzewodni „Biało-Czerwona” (publikacja pdf) 

źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/

 

Dodaj komentarz