Dziękujemy – pół roku Horyzontów

Dnia 1 października minęło już pół roku odkąd działa portal Horyzonty Choroszczy. Widząc, że informacje dotyczące naszego miasta nie zawsze docierają do mieszkańców oraz że nie wszyscy mają równy dostęp do publikacji w gminnych mediach publicznych postanowiliśmy stworzyć portal, gdzie znajdzie się miejsce dla każdego. Portal oparty o dziennikarstwo społeczne mieszkańców.

Chcemy by ten portal pozwolił zwykłym mieszkańcom dowiedzieć się i zrozumieć co dzieje się w gminie, na co są wydawane publiczne pieniądze oraz o tym jaki mogą mieć realny wpływ na tworzenie tego miasta. Mamy nadzieję że przez te 6 miesięcy to się udało nam robić.

Przez ostanie pół roku opublikowaliśmy 474 artykuły na naszej stronie. Stało się to dzięki współpracy i zaangażowaniu Was czytelników, czytelniczek i współtwórców, którzy z nami tworzycie społeczność Horyzontów Choroszczy.

Dzięki Waszemu zaangażowaniu jesteśmy liderami (redakcja wraz czytelniczkami i czytelnikami) wśród mediów lokalnych. Wspólnie od powstania opublikowaliśmy 474 artykuły, dla porównania Gazeta w Choroszczy w tym czasie na swojej stronie opublikowała ich 92, zaś Głos Choroszczy 1. Dziękujemy Wam za udzielanie informacji do pisanych artykułów oraz ich samodzielne tworzenie, przekazywanie fotografii, rozmowy i wspólne aktywności.

Poruszyliśmy tematy pozytywne, neutralne, jak i te, które magistrat chciałby by nie były poruszane na forum publicznym (tak było np. ze sprawą planu budowy ronda na terenie spółdzielni mieszkaniowej). Osoby tworzące i współpracujące z redakcją robią to wszystko społecznie z troski o dobro naszej gminy. Są to osoby prywatne, niektórzy Radni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Redakcja jest otwarta dla każdego.

Widzimy też realną zmianę w naszym środowisku. Nasze akcje społeczne sprawiły, że przedstawiciele władz chętniej zajmują się problemami zgłaszanymi przez mieszkańców. Tak było choćby z naprawą ławeczki na placu zabaw za Centrum Kultury. Gdy w komentarzach pod tym artykułem zwróciliście uwagę o stanie ławek na kominowym bajorze, w kilka dni usterki zostały naprawione, a teren posprzątany. Cieszymy się że Gmina Choroszcz staje się piękniejsza i bezpieczniejsza.

Jednym z naszych celów jest budowanie świadomość obywatelskiej i pozwolenie mieszkańcom na jak najlepszy dostęp do informacji dotyczących ich domu jakim jest gmina Choroszcz. W związku z tym informujemy o Sesjach Rady Miejskiej przedstawiając w skrócie o czym zadecydują Radni, umożliwiamy łatwy dostęp do projektów uchwał, pomagamy w konsultacjach społecznych zbierając zdanie zwykłych obywateli (w Choroszczy uwagi zgłaszać mogą jedynie organizacje pozarządowe oraz Radni na komisjach i sesjach). W celu lepszej współpracy mieszkańców z Radnymi rozpoczęliśmy cykl „5 pytań do… poznaj Radnego/Radną”, w którym publikujemy ich odpowiedzi (do tej pory opublikowaliśmy sylwetki 10 osób, tylko 3 nam udzieliły odpowiedzi). Wspieraliśmy w zadaniach własnych Urząd Gminy między innymi prowadząc kampanię informacyjną dotyczącą Budżetu Obywatelskiego. Informujemy o konsultacjach społecznych lub możliwościach składania uwag dotyczących uwarunkowań środowiskowych. Publikujemy ogłoszenia o poszukiwanych osobach do pracy oraz o planowanych wydarzeniach i uroczystościach. Piszemy relacje z sesji Rad Miejskiej, na której często poruszane są ważne sprawy dla mieszkańców, a nigdzie się o nich nie pisze. Bierzemy udział w gminnych wydarzeniach i uroczystościach, z których przedstawiamy relacje.

Tworzenie społecznego portalu daje nam wiele radości i poczucie zmiany w naszej gminie na lepsze. Jesteśmy wspierani przez wiele osób oraz pozostajemy w kontakcie z organizacjami tego typu z całej Polski, które wspierają nas merytorycznie. Jako mieszkańcy ponosimy też pewne straty, które są skutkiem naszej obywatelskiej działalności. Między innymi bez przesłanek merytorycznych i prawnych odrzucono projekt budżetu obywatelskiego złożony przez naszego Redaktora Naczelnego. Musimy też wkładać więcej trudu w pozyskiwanie informacji, niż inne media. Żadna z instytucji gminy Choroszcz nie przysyła nam informacji prasowych. Na zadawane pytania odpowiedz często dostajemy po długim czasie lub wcale. Część osób pracujących w gminnych instytucjach, które znamy osobiście w naszym odczuciu unikają z nami kontaktów, nawet gdy chodzi o relacje nie związane z działalnością Horyzontów Choroszczy. Rozumiemy to, że się one boją o swoją pracę i nie mamy im tego za złe. Wierzymy, że nadejdzie taki czas, że każdy pracownik instytucji publicznych w naszej gminie będzie mógł wyrażać swoje zdanie bez obaw o swoją przyszłość oraz będzie mógł rozmawiać z kim chce i kiedy chce.

Często otrzymujemy wiele słów otuchy i uznania. Docierają one do nas w komentarzach, wiadomościach na messengerze oraz w codziennych rozmowach z Wami. Daje nam to motywację do dalszych działań. Dziękujemy raz jeszcze Wam, którzy czytacie nasze materiały i Wam, którzy wspieracie naszą działalność oficjalnie i nieoficjalnie współtowarzysząc artykuły, wykonując zdjęcia, wpierając akcje społeczne, proponując tematy oraz udzielając informacji, pomocy prawnej oraz merytorycznej w tworzeniu społecznego portalu Horyzonty Choroszczy. To dzięki Wam wszystkim w naszej gminie mieszkańcy mają nieskrępowany dostęp do informacji o sprawach, które mają wpływ na ich codzienność.

Jakie plany na przyszłość? Działamy cały czas i zapraszamy Wszystkich tych, którzy chcieliby mieć wpływ na naszą gminę. Horyzonty Choroszczy to społeczny portal mieszkańców i mieszkanek gminy Choroszcz. Tworzą go czytelniczki i czytelnicy, osoby współpracujące oraz redakcja. Jeżeli masz czas i chęci zapraszamy Ciebie do współpracy. Kontakt do nas znajdziesz w zakładce redakcja. Dla wszystkich starczy miejsca.

Dziękujemy Wam za te 6 miesięcy! Jesteście niesamowici!


Przez ten pół roku licznik odwiedzin na naszej stronie www stanął na liczbie 14534, a liczba „kliknięć w artykuły” to 113 068 – oznacza to, że średnio podczas jednej wizyty dana osoba zajrzała do prawie 8 artykułów. Nasz profil na FB lubi 1346 osób (ponad 1400 obserwujących) – zasięg naszego konta na FB w pierwszym kwartale to 48 923. 

Na koniec troszkę statystyk z Facebook’a za ostatnie 3 miesiące (lipiec – wrzesień). Podsumowanie za pierwszy kwartał znajduje się TUTAJ.
——

Zasięg posta. Zależy nam aby nasze treści docierały do jak największej liczby mieszkańców, dużo w tej kwestii zależy od Was. Na zasięg mają wpływ Wasze polubienia, komentarze i udostępnienia. 

1. Relacja z posprzątania boiska na „Kominowym Bajorze” – 8307 osób 
2. Agnieszka Garbowska w Pogoni Szczecin – 7798 osób
3. Zapowiedź turnieju siatkówki „Horyzonty Cup” – 7633 osób
4. Artykuł o ogrzewaniu w SP w Choroszczy – 3173 osoby
5. Relacja z Horyzontowej naprawy ławek na placu zabaw – 3036 osób
6. Relacja z Turnieju Beach Soccera – 2491 osób

Liczba reakcji. Są to liczby reakcji na naszym linku – na naszej stronie oraz na udostępnieniach. 

1. Relacja z posprzątania boiska na „Kominowym Bajorze” – 336 reakcji
2. Agnieszka Garbowska w Pogoni Szczecin – 240 reakcji
3. Relacja z Horyzontowej naprawy ławek na placu zabaw – 111 reakcji
4. Kornelia Kraśnicka na zgrupowaniu Akademii Młodych Orłów – 103 reakcje
5. Ośrodek dla dzieci z autyzmem w Rogowie – 93 reakcji
6. Izbiszcze na 3 miejscu Mistrzostw Województwa w Beach Soccerze – 86 reakcje

Liczba komentarzy. Chcemy aby Horyzonty były miejscem do Waszej dyskusji. Nie ma u nas cenzury, swoje zdanie możecie wyrazić zarówno na FB, jak i anonimowo na stronie www (Tak! Tutaj komentarze nie są zablokowane). 

1. Relacja z posprzątania boiska na „Kominowym Bajorze” – 35 komentarzy
2. Relacja z Horyzontowej naprawy ławek na placu zabaw – 23 komentarze
3. Zapowiedź turnieju siatkówki „Horyzonty Cup”  – 16 komentarzy
3. Kornelia Kraśnicka na zgrupowaniu Akademii Młodych Orłów – 16 komentarzy
5. Zapowiedź Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 – 15 komentarzy
6. Agnieszka Garbowska w Pogoni Szczecin– 14 komentarzy

Kliknięcia w link. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze chcecie coś lajkować, komentować czy udostępniać. Dlatego liczba wejść w artykuł wydaje się być miarodajną w kwestii Waszego zainteresowania danym tematem. 

Dodaj komentarz