Dnia Białegostoku – koncerty, spotkania, wystawy

Od piątku 21 czerwca do niedzieli 23 czerwca odbywają się Dni Białegostoku. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. W programie znalazły się koncerty, spotkania, wystawy, pikniki. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach.

21 czerwca 2024 (piątek)

19:00 – koncert: Kuba Szmajkowski, Enej, Margaret

Rynek Kościuszki 
wstęp wolny

Org. Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury22 czerwca 2024 (sobota)10:00 – Podlaskie Śniadanie Mistrzów „Drogowy Atlas Smaków”

dolny Ogród Pałacu Branickich (wejście od ul. Legionowej)
wstęp wolny
Org. Fundacja SZAMTO

 

10:00 – 15:00 – Ekologiczny Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Białegostoku 

Centrum Kształcenia Zawodowego Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa, ul. Grunwaldzka 18

Org. Urząd Miejski w Białymstoku

 

11:00 – 14:00 – Rodzinny Piknik Ekologiczny „Drugie Życie Drzew” 

Park Konstytucji 3 Maja – okolice Pomnika Żołnierzy 42 Pułku Piechoty

Org. Urząd Miejski w Białymstoku

19:00 – wręczenie Honorowych Wyróżnień Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”
Rynek Kościuszki
wstęp wolny

Org. Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury20:00 – koncert: Czułe struny – Natalia Kukulska i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Rynek Kościuszki
wstęp wolny
Org. Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury

20:00 – spektakl: Grupa Studnia O. – W białostockim labiryncie. Opowieści wielokulturowego miasta
Park Militarny, ul. Węglowa 3
obowiązują zapisy: tel. 85 741 64 49

Org. Muzeum Wojska w Białymstoku

 

23 czerwca 2024 (niedziela)

10:45 – wystaw stała w ramach ścieżki tematycznej Śladami utraconego świata

Muzeum Pamięci Sybiru, ul. Węglowa 1
bilety do odebrania w kasie Muzeum

Org. Muzeum Pamięci Sybiru

11:00 – spektakl: Grupa Studnia O. – Żywa woda i inne opowieści słowiańskie
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7
obowiązują zapisy: tel. 85 741 64 49

Org. Muzeum Wojska w Białymstoku

13:00 – spektakl: Grupa Studnia O. – Lala. Historia pewnego cudu
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7
obowiązują zapisy: tel. 85 741 64 49
Org. Muzeum Wojska w Białymstoku

13:00 – Miejska gra terenowa-quest „Czarodziej”

Park Planty, Ogród Branickich

Org. Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku

18:00 – Wręczenie Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku

Koncert: Alicja Majewska i Warsaw String Quartet

Białostocki Ośrodek Kultury, sala Forum, ul. Legionowa 5

obowiązują zaproszenia
Org. Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury

————————————————–

Wydarzenia towarzyszące:

14-16 czerwca 2024

Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki „Król Słońce – fascynacje Branickiego”, ul. Kilińskiego 1
Org. Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku

18-22 czerwca 2024

11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14
Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1

Org. Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek

 

21.06.2024, Rynek Kościuszki

godz. 19:00
Kuba Szmajkowski – finalista 1. edycji Voice Kids. Przez 3 lata współtworzył zespół 4 Dreamers cieszący się dużą popularnością. W 2019 roku był nominowany dwukrotnie do nagrody Fryderyki. W 2021 roku został nominowany do Konkursu Young Choice Awards magazynu Party. W tym samym roku wydał swój pierwszy singiel Nieskończone.
Na swoim koncie ma duety z Sarą James, Karoliną Stanisławczyk, czy ze szwedzkim wokalistą Liamoo.
W 2023 roku został nominowany przez Nickelodeon do nagrody Kids Choice Awards w kategorii Ulubiona Polska Gwiazda.
Jego Tik Toki maja milionowe wyświetlenia, gra wiele koncertów i występuje w programach TV a także dubbinguje filmy.
W 2023 ukazały się jego dwa anglojęzyczne single: Do The Dance oraz You Do Me, z którym wystąpił podczas polskich preselekcji do konkursu Eurowizji.
Od 2023 Kuba był jednym z uczestników kultowego programu Polsatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” i wygrał jego 19. edycję.

godz. 20:30
ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Nazwa grupy wywodzi się od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego (będącej pierwszym dziełem napisanym w literackim języku ukraińskim) – Eneja, czyli wesołego kozaka podróżującego po świecie. Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostała piątka muzyków to Polacy.  

Przygoda rozpoczęta w 2002 roku, po charakterystycznych dla młodych zespołów chaotycznych początkach, niezliczonych próbach i występach na małych scenach, nabrała rozpędu w roku 2010, gdy zespół wziął udział w eliminacjach do Przystanku Woodstock i przebojem wdarł się na dużą scenę, niemal z marszu zdobywając rzeszę wiernych fanów. Niespełna rok później, w maju 2011 roku ENEJ wygrał pierwszą polską edycję programu Must be the Music, z dnia na dzień stając się marką rozpoznawalną w całym kraju i stałym gościem zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich list przebojów. Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali, do których zaliczyć można między innymi Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród, jak choćby „Złoty Bączek” 2011, SuperPremiery 2012, SuperJedynka 2013, Przebój Roku TopTrendy, trzy Eska Music Awards i wiele, wiele innych. 

Na swoim koncie ENEJ ma pięć autorskich płyt studyjnych – Ulice (2008), Folkorabel (2010, złota płyta), Folkhorod (2012, potrójna platyna), Paparanoja (2015, platyna), Idealny Sen (2021), dwa krążki z repertuarem kolędowym: Kolędy pod wspólnym niebem (2018), Kolędy z pierwszą gwiazdą (2022) oraz zapis koncertu z Przystanku Woodstock 2011 na płycie DVD.
Enej nagrał również płytę odbiegającą od swojego głównego nurtu: A skiela Wy?, która zawiera 12 pieśni i piosenek ludowych zaaranżowanych na nowo.
Na popularność krążków z pewnością wpływ mają single: Radio Hello, Skrzydlate Ręce, Tak smakuje Życie, Lili, Symetryczno Liryczna, Zbudujemy Dom, Kamień z napisem LOVE, Zagubiony oraz Ostatni Raz. Poza repertuarem autorskim Enej od kilku lat, w okresie zimowym prezentuje zaaranżowany w charakterystycznym dla siebie stylu koncert kolęd, cieszący się nie mniejszą, od piosenek znanych z radia, popularnością. 

 

Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski. Enej koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności. 

W 2023 r. zespół podpisał kontrakt z Universal Music Polska, z którą 1 marca 2024 wydał najnowszy krążek – VESNA.  

 

godz. 22:00

Margaret

Margaret to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a zarazem jedna z najbardziej popularnych artystek młodego pokolenia. Na swoim koncie ma pięć studyjnych albumów, w tym dwa – Add The Blonde (2014) i Just The Two of Us (2015) – nagrodzone platyną. Jest także laureatką wielu branżowych nagród na czele z MTV Europe Music Awards oraz Eska Music Awards.

Podpisany na początku kariery międzynarodowy kontrakt pozwolił jej rozwijać skrzydła pod okiem najlepszych profesjonalistów branży muzycznej. W zestawieniu z nietuzinkową osobowością zaowocowało to wieloma artystycznymi sukcesami, m.in. udziałem w Melodifestivalen w Szwecji, gdzie z piosenką In My Cabana Margaret dotarła do finału zdobywając równocześnie pierwsze miejsce wyników sprzedażowych serwisu iTunes w Szwecji. Pomimo tych osiągnięć zdecydowała się na zwrot w swojej karierze, czego rezultatem był album Gaja Hornby (2019) – w 100% polskojęzyczny materiał, ukazujący nowe oblicze artystki. Płyta zdobyła nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

W 2021 roku Margaret wydała krążek Maggie Vision, który z jednej strony był wypadkową jej fascynacji hip-hopem i brzmieniami urban music, a z drugiej koniecznością opowiedzenia o ważnych sprawach z jej życia. Choć artystka nazwała Maggie Vision najbardziej „swoją” płytą w karierze, to na krążku nie zabrakło gościnnych występów. Udział w nagraniach wzięli Otsochodzi, Young Igi, Kukon, Kizo, Natalia Szroeder, Kara, Urboishawty oraz Stanislavv. Maggie Vision to też chwytliwe melodie i odważne czerpanie z popu, co w połączeniu z hiphopowymi inspiracjami, nadało płycie oryginalnego wymiaru. Artystyczna metamorfoza szła w parze ze zmianami na polu biznesowym. Margaret postanowiła zerwać dotychczasowe kontrakty, by stworzyć własny songwritersko-producencki team, a następnie skupić się na rozwoju działalności wspierającej młode talenty, do czego zainspirowało ją jurorstwo w The Voice Of Poland.

W lipcu 2021 wokalistka wypuściła EP-kę Gelato, podbijając wakacyjnym repertuarem imprezy w całej Polsce. Pochodzący z niej singiel „Tak na oko” do tej pory utrzymuje się na wielu radiowych listach przebojów. Na przestrzeni 2022 roku ukazało się kilka kolejnych muzycznych nowości, m.in. single Cry in my Gucci oraz Niespokojne Morze, które podobnie jak Gelato EP spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i radiowych rozgłośni. 

W maju 2022 Margaret została polską ambasadorką Spotify EQUAL – międzynarodowej kampanii promującej i wspierającej kobiety w branży muzycznej. We wrześniu artystka była gościem eventu specjalnego Spotify EQUAL w Los Angeles, na który została zaproszona jako jedna z pięciu ambasadorek tej wyjątkowej akcji spoza USA. Wokalistka podejmuje też wyzwania na nowych polach działalności artystycznej. Niedawno wystąpiła w filmie pełnometrażowym Zadra – który znalazł się w konkursie głównym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a kinową premierę zaliczył w styczniu 2023 – a także w serialu audio Niech to usłyszą emitowanym na antenie Radia ZET.

Rok 2023 to dla Margaret jubileusz 10-lecia pracy twórczej. 24 marca odbyła się więc premiera EP-ki Urbano Futuro, natomiast 26 kwietnia ukazał się specjalny album oraz nagranie koncertu w ramach kultowej serii MTV Unplugged. Jest to zarejestrowany w grudniu 2022 pełnowymiarowy materiał w wyjątkowej kubańskiej odsłonie, czyli największe hity Margaret w akustycznej aranżacji i w towarzystwie 14-osobowego zespołu instrumentalistów. Płyta MTV Unplugged Margaret jest zapisem występu w warszawskim Teatro Cubano. Bez klasycznej sceny i rzędów numerowanych foteli, za to w kameralnym anturażu barowych stolików zgromadzona publiczność przeniosła się do barwnej Havany. 

mat. org.

Dodaj komentarz