Czy Złotoria pozostanie bez autobusów?

Otrzymaliśmy kila głosów od zaniepokojonych czytelników, że na skutek działań zarządu Gminy Choroszcz mieszkańcy Złotorii pozostaną bez możliwości korzystania z autobusów PKS NOVA. Sprawa dotyczy kursów rejsowych na trasie Białystok – Tykocin przez Złotorię. Zaniepokojeni mieszkańcy poinformowali nas, że Burmistrz Choroszczy wymówił umowę gminie Tykocin na organizację transportu, co będzie skutkowało tym, że autobusy firmy PKS NOVA nie będą się zatrzymywać na przystankach w gminie Choroszcz.

By ustalić stan faktyczny wysłaliśmy pytania do wszystkich stron tj. Gminy Choroszcz, PKS NOVA oraz Gminy Tykocin. Wszyscy nam odpowiedzieli. Jak wynika z odpowiedzi prawdą jest, że zostało złożone wycofanie się z porozumienia pomiędzy gminami Tykocin i Choroszcz z dnia 28 grudnia 2023 roku (z nieoficjalnych źródeł wynika, że porozumienie pomiędzy gminami wygaśnie 30 czerwca). Niemniej jednak wszystkie strony zgodnie zapewniają, że nie wpłynie to na likwidację przystanków w miejscowości Złotoria. Rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Choroszczy dodatkowo poinformowała w piśmie, że w maju są prowadzone rozmowy z PKS NOVA w celu uruchomienia nowych przystanków.

Firmie PKS NOVA, Gminie Choroszcz oraz Gminie Tykocin zadaliśmy następujące pytania:

1. Czy prawdą jest, że autobusy rejsowe PKS NOVA jeżdżące na trasie Białystok-Tykocin i Tykocin-Białystok przez miejscowość Złotoria mają  nie zatrzymać się w Złotorii na przystankach? Jeżeli tak to od kiedy ma to nastąpić (lub od kiedy trwa taki stan rzeczy)?
2. Jeżeli na 1. pytanie odpowiedź brzmi tak, to jaka jest tego przyczyna?
3. Czy Burmistrz Choroszczy prowadził działania mające na celu rozwiązanie tego problemu?
4. Czy była próba nawiązania współpracy pomiędzy gminami Tykocin, Choroszcz oraz PKS Nova Białystok w celu partycypacji w kosztach utrzymania linii z uwzględnieniem przystanków w Złotorii?
5. Czy jeżeli to prawda, że autobusy nie zatrzymują się lub mają się nie zatrzymywać w miejscowości Złotoria, to czy istnieje możliwość rozwiązania tego problemu i w jaki sposób Państwo je widzą? „

Poniżej publikujemy odpowiedzi:

fot. poglądowe mat. Pixabay.com

Dodaj komentarz