Czy w Choroszczy zlikwidują neurologię? Decyzję podejmie Rada Społeczna

Dyrekcja szpitala oraz Zarząd Województwa Podlaskiego chcą likwidacji oddziału neurologicznego w Choroszczy. Tej decyzji sprzeciwiają się Podlaski Fundusz Zdrowia oraz Wojewoda Podlaski.

Odział neurologiczny w Choroszczy liczy 20 łóżek. Jako powód likwidacji podawane są finanse. Odział miałby być nie opłacalny do utrzymania. Co roku generuje on straty. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski przekazał mediom, że trwają rozmowy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku, żeby otworzyć odział przy ulicy Żurawiej.

O likwidacji oddziału zadecyduje Rada Społeczna Szpitala, w skład w której wchodzą między innymi Mariusz Wróbel – Prezes ZECWiK w Choroszczy, Karolina Maciejczuk – była kandydatka na Radną Rady Miejskiej w Choroszczy oraz Wioleta Kowieska – była Radna Rady Miejskiej w Choroszczy. Posiedzenie ma się odbyć pod koniec października. Rada Społeczna liczy łącznie 14 osób – pełen skład znajduje się TUTAJ.

Dyrektor Szpitala w Choroszczy Krzysztof Szeweluk przesłał Gazecie Wyborczej oświadczenie, które pojawiło się w aktualizacji artykułu pt. „Brat sekretarza województwa był wiceszefem gabinetu marszałka z PiS. Teraz chce likwidacji neurologii w szpitalu w Choroszczy” z dnia 10.10.2022. Poniżej prezentujemy oświadczenie”

„„Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choroszczy jest przede wszystkim szpitalem psychiatrycznym. Jest to jego podstawowa misja, realizowana od przeszło 90 lat. Rozpoczęta przeze mnie reorganizacja szpitala ma służyć dostosowaniu profilu placówki do wyzwań współczesnej psychiatrii. Chcemy skupić się na dostarczaniu pacjentom usług medycznych jak najwyższej jakości zgodnie z aktualnymi trendami. Szpital w Choroszczy stoi u progu reformy leczenia psychiatrycznego, która została określona w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego, który będzie realizowany w najbliższych latach. Naszym zadaniem będzie m.in. organizacja centrów zdrowia psychicznego i rozwój różnych form leczenia ambulatoryjnego i środowiskowego. Działający oddział neurologiczny nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez placówkę. Co więcej – od wielu lat przynosi szpitalowi duże straty finansowe. Nie stać nas na utrzymywanie tego rodzaju działalności, która pogarszałaby warunki leczenia psychiatrycznego. Należy podkreślić, że w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku, dzięki ponad 12,5mln zł wsparcia ze strony Samorządu Województwa Podlaskiego funkcjonuje Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym. Pacjenci z Podlaskiego będą też mogli korzystać ze świadczeń neurologicznych w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie [tu dyrektorem jest przewodniczący sejmiku podlaskiego, niezależny radny, wybrany z listy PiS i wspierający z reguły sejmikowy klub PiS Bogusław Dębski – red.], gdzie dzięki dotacji z funduszy UE i budżetu województwa zostanie uruchomiony Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym oraz rehabilitacją i poradnią neurologiczną. Liczba miejsc dla pacjentów wymagających opieki neurologicznej nie ulegnie więc zmniejszeniu”.„

Źródło „Brat sekretarza województwa był wiceszefem gabinetu marszałka z PiS. Teraz chce likwidacji neurologii w szpitalu w Choroszczy”, Maciej Chołodowski, Gazeta Wyborcza Białystok, 10.10.2022

Szerzej o likwidacji neurologi możecie przeczytać na stronie Polskiego Radia Białystok (tutaj) oraz Gazety Wyborczej Białystok (tutaj). Będziemy Was informować na bieżąco o całej sprawie.

Artykuł powstał dzięki informacji od mieszkańców. Dziękujemy że nas wspieracie.

Źródło na podstawie Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza Białystok.

Dodaj komentarz