Dnia 30 czerwca 2022 pokazem w Supraślu zakończył się projekt pikTOgraMY. Przez prawie dwa tygodnie 20. młodych miłośników i miłośniczek teatru pod okiem osób zawodowo związanych z teatrem przygotowywała spektakl „Mikrokosmos” oraz ruszyła z num w trasę.
Projekt Podlaskiego Instytutu Kultury pikTograMy miał na celu przygotowanie młodzieży i dzieci do aktywnego odbioru sztuki oraz udziału w życiu kulturalnym. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Piktogramów był Mikrokosmos. W ramach realizacji projektu odbyły się pokazy spektakli zrealizowane przez teatry Małe Mi i Czrevo. Towarzyszyły im warsztaty budowania domków dla owadów. Trasa teatralna obejmowała takie miejscowości jak Dąbrowa Białostocka, Sejny, Michałowo, Wąsosz oraz Choroszcz. W Choroszczy odbyły się również warsztaty teatralne, finałem których jest spektakl „Mikrokosmos”.
Spektakl Mikrokosmos jest oparty na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowanego komedią „Z życia owadów”. Reżyserią zajął się Karol Smaczny, choreografią Miłosz Pietruski, a scenografią Małgorzata Tarasewicz-Wosil. Na scenie oprócz uczestników warsztatów wystąpił Marcin Tomkiel. W spektaklu użyto wielobarwnych kostiumów owadów. W spektaklu dzieci wcieliły się w postaci mieszkańców łąki takich jak żuki, mrówki, koniki polne, motyle czy jętki. W ten niesamowity świat, jak się okazuje niewiele różniący się od ludzkiego wkroczył człowiek grany przez Marcina Tomkiela. W spektaklu poruszono tak ważne tematy jak tolerancja, wojna, szacunek czy przemijanie. Pół godzinny spektakl tak wciągał, że nie odczuwało się upływu czasu.
Premiera spektaklu odbyła się 26 czerwca w Choroszczy. Wśród gości byli zastępczyni dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, która przywitała zebranych i dziękowała gospodarzowi warsztatów (Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy) za podjęcie współpracy przy realizacji projektu. Spektakl też odwiedził Burmistrz Choroszczy, który przywitał gości i uczestników warsztatów. Premierę poprowadziła i opowiedziała o projekcie koordynatorka – Milka Wyszkowska z Podlaskiego Instytutu Kultury. Po pokazie premierowym odbyły się oficjalne podziękowania wręczono uczestnikom i uczestniczkom dyplomy za udział oraz drobne upominki.
Przygotowany spektakl przez kolejne dni odwiedzał miejscowości w Powiecie Białostockim i Monieckim. Zagrano go na teatralnej scenie w stodole Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu, Knyszyńskim Ośrodku Kultury oraz Akadami Supraskiej. Za przygotowanie spektaklu odpowiadali specjaliści z dziedziny teatru.
Karol Smaczny – reżyseria
Michał Górczyński – muzyka
Małgorzata Tarasewicz-Wosik – kostiumy, scenografia
Miłosz Pieturski – Choreografia
Milka Wyszkowska – tłumaczenie i koordynacja
Obsada:
Marcin Tomkiel – człowiek
Uczestnicy i Uczestniczki warsztatów – owady
Młodym aktorom i aktorkom oraz kadrze życzymy wielu sukcesów w przyszłych projektach teatralnych. Mamy nadzieję, że te warsztaty to kolejne kroki na teatralnych drogach uczestników i uczestniczek.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.