Choroszczańskie motywy na wystawie w Supraślu

W Bibliotece Publicznej w Supraślu można podziwiać wystawę pt. „Malarstwo” białoruskiego artysty, który niemal od 30. lat mieszka i tworzy w Polsce – Olega Kobzara. Wśród zaprezentowanych prac znajdują się dwa obrazy, które powstały w Choroszczy.

Pierwszy z nich zawiera panoramę z kościołem widzianą od strony Zastawia. Drugi prezentuje choroszczański pałacyk oraz park. Na miejscu można zakupić obrazy artysty. Aktualna wystawa jest pewnego rodzaju wstępem do kolejnej, dużej wystawy, która zostanie otwarta we wrześniu.

Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki tj. od wtorku do piątku od 9 do 18, w poniedziałki od 12 do 19 zaś w soboty od 9 do 14, ul. Cieliczańska 1. Ekspozycja będzie dostępna odwiedzającym do końca września. Będąc na miejscu warto zwiedzić wystawę historyczną, która znajduje się na 1 piętrze. Prezentowane na niej są przedmioty (kafle, księgi, dokumenty, broń, meble) związane z historią Supraśla. Zapraszamy!

„Oleg Kobzar – artysta, malarz, urodził się w 1971 roku w Homlu na Białorusi. Absolwent Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi (wydział malarstwa sztalugowego). Od 1996 roku mieszka w Polsce. Zajmuje się malarstwem olejnym i piosenką autorską. Jako bard pisze własne teksty, ale także komponuje muzykę do tekstów poetów, m.in. Nadziei Artymowicz, Jana Czykwina i innych. Stale koncertuje. Od 2006 r. pracuje w Chórze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Mieszka w Białymstoku. Jego twórczość prezentowana była na licznych wystawach indywidualnych: „Moje miasto małe, małe jak kropla deszczu” (Muzeum w Ratuszu w Bielsku Podlaskim, 1997), „Klimaty pogranicza” (Galeria Domu Kultury „Arsus” w Warszawie, 1998), Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce (1998), „Prace – rok 1999” (Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, 2000), „Sztuka pogranicza – pogranicze sztuk” (Galeria „Schody” w Warszawie, 2000), Galeria „E” (Warszawa, 2001), Galeria „Otwarte Koło” (Wilanów, 2002), Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku (2008) oraz „Spodki” w Białymstoku (2009). W dorobku ma także kilka wydawnictw muzycznych: Tomasz Sulima, Oleg Kobzar „Trecciaje wakno” (1999–2000), Oleg Kobzar „Dwanaście snów” (2007), Oleg Kobzar, Nadzieja Artymowicz „Brzeg” (2010).”

opis artysty źródło: Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki

Dodaj komentarz