Choroszczańskie Artystki stypendystkami Marszałka

Monika Tekielska-Chmielewska oraz Ewelina Ramotowska znalazły się w gronie artystek i artystów oraz osób zajmujących się tworzeniem kultury w województwie podlaskim, które otrzymały roczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. Marszałek na stypendia w tym roku przeznaczył 420 tysięcy złotych. Stypendyści i stypendystki zrealizują w sumie 45 projektów w takich dziedzinach jak: twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury i opieka nad zabytkami. Stypendystkom gratulujemy! Zachęcamy do śledzenia działań artystek.

Strony:

Ewelina Ramotowska

Monika Tekielska-Chmielewska

Ewelina Ramotowska jest rodowitą Podlasianką, mieszka i tworzy w Choroszczy. Z wykształcenia jest pedagogiem, filologiem i arteterapeutką. W 2021 roku ukończyła podyplomowo Malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Jest współtwórczynią galerii w centrum kultury w swoim rodzinnym mieście oraz współautorką projektu „Ucieczka z szuflady” zrzeszającego aktywnych twórców z gminy. Członkini grupy artystycznej „1/14” absolwentów Wydziału Artystycznego UMCSu, od niedawna związana z białostocką niezależną galerią Marchand. Jest czynną arteterapeutką propagującą, szczególnie wśród młodzieży, sztukę oraz jej terapeutyczne działanie. Swoje obrazy prezentowała w Warszawie, Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku oraz w swoim rodzinnym mieście.

Monika Tekielska-Chmielewska – artystka plastyk, graficzka, instruktorka malarstwa i rysunku, pedagożka specjalna, dyplomowana arteterapeutka, animatorka kultury. Choroszczanka od lat specjalizuje się w projektowaniu identyfikacji wizualnych dla kultury. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest miedzy innymi autorką plakatów choroszczańskiego Jarmarku Dominikańskiego z 14 lat i prawie wszystkich Dni Ogórka w Kruszewie. Przez kilka lat była odpowiedzialna za skład Gazety w Choroszczy. Jest absolwentką w Liceum Plastycznego w Supraślu, na kierunku grafika na wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i na kursach rysunku i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przygotowanie pedagogiczne uzyskała na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie im. Marii Grzegorzewskiej. Jest autorką wielu identyfikacji graficznych i logotypów, które realizowała między innymi dla miasta Choroszcz, szpitala, szkół, stowarzyszeń, zespołów.

Monika Tekielska-Chmielewska przez wiele lat prowadziła naukę rysunku i malarstwa w choroszczańskim ośrodku kultury. Jest założycielką i pomysłodawczynią Pracowni Sztuk Wizualnych, współautorką i realizatorką społecznej galerii „Ucieczka z szuflady”. Jest też autorką wielu artystycznych projektów, które były realizowane na terenie gminy Choroszcz. Aktualnie prowadzi edukacje artystyczną oraz pracuje twórczo w swojej Pracowni Artystycznej Dobry Czas, która znajduje się w Choroszczy.

Fot. od lewej M. Tekielska-Chmielewska, E. Ramotowska

Źródło: FB Pracownia Dobry Czas/Ig Ewel_art

(facebook.com/pracowniadobryczas / instagram.com/ewelram_art)

Dodaj komentarz