Choroszcz w filmie o Powstaniu Styczniowym

W środę 29 listopada 2023 roku w białostockim Kinie „TON” odbyła się premiera filmu „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” w reżyserii Lidii Trojanowskiej. W filmie dokumentalnym wystąpiło kilkadziesiąt osób, które zajmują się upowszechnianiem wiedzy o Powstaniu Styczniowym i jego upamiętnianiu w województwie podlaskim. Dużą część w filmie poświęcono choroszczańskim Miejscom Pamięci Narodowej tj. Mogile Powstańczej i tzw. Szubienicy. Na filmie można zobaczyć między innymi Józefa Waczyńskiego, który opowiada o Powstaniu Styczniowym na Podlasiu. W filmie wystąpili również prof. Adam Czesław Dobrońskim, dr Radosław Dobrowolski (burmistrz Supraśla) czy Adam Raciborski (inicjator budowy pomnika powstańców styczniowych w Łukawicy). W filmie wspomniany jest choroszczanin Jan Adamski oraz jego zasługi dla kultywowania wiedzy na temat Powstania Styczniowego na Podlasiu.

W premierze wzięli udział widzowie z Choroszczy, którzy zorganizowaną grupą przybyli do kina Ton. Po filmie na scenie wręczono podziękowania osobom zaangażowanym w powstanie filmu. Podziękowania odebrał również Józef Waczyński.

Filmowi towarzyszy powstanie serwisu internetowego Podlasie1863.pl. Znajdą się na nim informacje dotyczące osób, miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym na Podlasiu. Film ma być wyświetlany w różnych miejscowościach Podlaskiego.

Film można obejrzeć w serwisie YouTube:

Dodaj komentarz