„Byłam, (Nie)jestem, Będę” – choroszczańskie artystki w niezwykłym projekcie – wystawie wirtualnej

Choroszczańskie artystki – Alicja Szkil oraz Ewelina Ramotowska wzięły udział projekcie artystycznym, w którym 13 artystek z Podlasia zaprezentowało swoją sztukę w wirtualnej galerii. Na wystawie „Byłam, (Nie)jestem, Będę” można oglądać prace nie wychodząc z domu. Wernisaż odbył się w niedzielę 25 czerwca o godzinie 20:00. Kuratorką wystawy jest dr Ewa Kępa.

By wejść do galerii wystarczy wybrać własny awatar, który w wirtualnej przestrzeni będzie mógł przemierzać korytarze galerii i podziwiać znajdujące się tam obrazy, rozmawiać z innymi gośćmi, którzy aktualnie są w pomieszczeniach.

Na wystawie „Byłam, (Nie)jestem, Będę” można zobaczyć pracę 13 artystek. Są to Dadura Karolina , Dziejma Magdalena, Grzybek Elżbieta, Kunicka Krystyna, Morozewicz Marzanna, Nikitorowicz Bernarda, Palikot-Borowska Beata, Piekarska Barbara Abou-Hilal, Pokojowczyk Marta, Ramotowska Ewelina, Szkil Alicja, Talmon Magdalena.

Zapraszamy do oglądania. Na wystawę w wirtualnej galerii można wejść klikając tutaj.

„Wystawa prezentuje malarstwo kobiet, których życie i twórczość związane są z szeroko pojmowanym regionem Podlasie. Wątki autobiograficzne pojawiają się tu w trzech obszarach.

„Byłam” to odkrywanie związków, ujawnianie wpływów, stąpanie po śladach. Nie tylko ludzkich. To także obrazy relacji z naturą, ze światem ożywionym i nieożywionym;
„(Nie)jestem” odnosi się do komponowania własnego życia i drogi twórczej tu i teraz. To dialog z przeszłością polegający na rozplątaniu tego, co mocno splecione, by utkać siebie według własnego projektu. To czerpanie z tego, co było na własnych zasadach. To potwierdzanie i zaprzeczanie. Nieustający proces dokonywania wyboru;
„Będę” oznacza dążenie, zmierzanie „do”. Kontynuowanie albo rezygnację z obranej drogi.”

Kuratorka wystawy

dr Ewa Kępa

Alicja Szkil pochodzi z Dukli w woj. podkarpackim, a od 1999 roku mieszka i tworzy na Podlasiu. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Miejscu Piastowym. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1997 r. na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. Adama Styki. W 2018 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Od kilku lat bierze udział w cyklicznych wystawach zbiorowych grupy artystycznej „Tworzywo 96″ w Lublinie oraz w licznych wystawach zbiorowych w Galerii Sztuki Marchand w Białymstoku. Inspiracje czerpie głównie z natury, która jest źródłem jej nieustannych poszukiwań.” Strona autorki na Facebooku: Alicja Szkil – Obrazy.

Ewelina Ramotowska jest rodowitą Podlasianką, mieszka i tworzy w Choroszczy. Z wykształcenia jest pedagogiem, filologiem i arteterapeutką. W 2021 roku ukończyła podyplomowo Malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Jest współtwórczynią galerii w centrum kultury w swoim rodzinnym mieście oraz współautorką projektu „Ucieczka z szuflady” zrzeszającego aktywnych twórców z gminy. Członkini grupy artystycznej „1/14” absolwentów Wydziału Artystycznego UMCSu, od niedawna związana z białostocką niezależną galerią Marchand. Jest czynną arteterapeutką propagującą, szczególnie wśród młodzieży, sztukę oraz jej terapeutyczne działanie. Swoje obrazy prezentowała w Warszawie, Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku oraz w swoim rodzinnym mieście.

Strona autorki na Facebooku Ewel Ram malarstwo

fot. wirtualne zwiedzanie wystawy

Dodaj komentarz