Do 5 czerwca trwały konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2024. W ramach jego mieszkańcy zadecydują na jakie zadania inwestycyjne dopuszczone przez władze Choroszczy pod głosowanie zostaną przeznaczone środki w przyszłym roku.
Czym jest Budżet Obywatelski?
W naszej gminie Budżet Obywatelski to wydzielona z budżetu gminy część środków, o przeznaczeniu której decydują mieszkańcy. Mogą oni zgłaszać swoje pomysły. Spośród zgłoszonych projektów inwestycyjnych dopuszczonych przez władze Choroszczy do głosowania wybierane są te, które mają największą liczbę zwolenników. W ramach Budżetu Obywatelskiego w Choroszczy remontowano pomieszczenia w Centrum Kultury, doposażano strażaków, rewitalizowano teren przy Kominowym Bajorze, rozbudowywano Stadion Miejski, wyposażano straż pożarną czy sadzono drzewa.
Dlaczego zgłaszanych jest coraz mniej projektów?
W ostatnich latach nie tylko w Choroszczy tendencją jest to, że coraz mniej osób składa projekty. Wpływa na to kilka czynników. Między innymi to, że dostęp do możliwości złożenia projektu budżetu nie zawsze jest równy dla wszystkich mieszkańców (mieliśmy przykład tego w ubiegłym roku, w którym bez przesłanek merytorycznych odrzucono projekt budżetu na budowę boiska dla najmniejszych dzieci. Pisaliśmy o tym tutaj). Niejednokrotnie zgłoszony projekt finalnie jest realizowany inaczej, jak to miało miejsce w założeniu, na które głosowali mieszkańcy.
W wielu przypadkach wiąże się to również z niewiedzą obywateli o tym, że trwają konsultacje na temat kształtu budżetu, następnie o naborze projektów. Postronni mieszkańcy o tym, że jest Budżet Obywatelski dowiadują się zazwyczaj, gdy ktoś prosi ich o oddanie głosu na jego projekt.
Jak w Choroszczy informuje się o Budżecie?
W ubiegłym roku w Choroszczy cała promocja organizatorów ograniczyła się do zamieszczenia informacji na stronie Urzędu Miejskiego oraz Gazety w Choroszczy. W mediach społecznościowych na temat naboru wniosków do Budżetu pojawił się tylko jeden wpis na profilu Choroszcz Nasza Rezydencja (1 lipca 2022). Na profilu Gazety w Choroszczy żaden. W mieście nie pojawiły się też plakaty promujące Budżet Obywatelski 2023, a przynajmniej nasza redakcja ich nie spotkała, choć monitoruje ogłoszenia na tablicach w Choroszczy. Trudno nie odnieść wrażenia, że organizatorowi Budżetu Obywatelskiego 2023 nie specjalnie zależało, by o możliwości naboru dowiedziało się jak najwięcej osób, które by mogły zgłosić pomysły. Większą pracę na rzecz promocji wykonał nasz portal, który o budżecie pisał od momentu przeprowadzania konsultacji uchwały, aż po ogłoszenie wyników.
Jak robią to inni?
W wielu miastach, tych małych i dużych samorząd przykłada dużą wagę do promowania Budżetu Obywatelskiego. Są prowadzone szerokie kampanie informacyjne, zwoływane konferencje prasowe oraz uruchamiane punkty konsultacyjne, które działają często w miejscach, gdzie jest najwięcej ludzi. O tym, że jest Budżet Obywatelski trudno tam nie usłyszeć. W miastach, w których Budżet Obywatelski jest autentycznym narzędziem do wpływania obywateli na swoje otoczenie mieszkańcy wręcz się potykają o informację o nim. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z Warszawy, Zabrza ale też tegoroczną promocję z niedalekiego Wasilkowa, gdzie w ubiegłym roku do Budżetu mieszkańcy zgłosili 20 projektów (w Choroszczy dla porównania 4, z czego jeden bezpodstawnie usunięto). Poza szeroką kampanią na terenie gminy oraz w mediach regionalnych uruchomiono specjalną podstronę na portalu twojwasilkow.pl (zobacz tutaj).
Budżet Obywatelski 2024 – zróbmy to razem
W Choroszczy projekty będzie można zgłaszać od 1 sierpnia do 1 września 2023. Osoby z naszej redakcji mają doświadczenie w składaniu projektów do Budżetu Obywatelskiego. Trzy propozycje inwestycji, które złożyły uzyskało Państwa poparcie i zostało przeznaczone do realizacji. Jeżeli macie pomysły na to, co przydałoby się mieszkańcom Choroszczy to zapraszamy Was do współpracy.