Budżet Obywatelski – jak robią to inni

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Budżet Obywatelski to wydzielona z budżetu gminy część środków, o przeznaczeniu której decydują mieszkańcy. Mieszkańcy miasta Choroszcz mogą zgłaszać swoje projekty do 1 sierpnia 2022 roku. Zgłoszony projekt musi być projektem inwestycyjnym, który należy do zadań własnych gminy. Koszt realizacji zgłoszonego projektu musi znajdować się w przedziale od 25 do 100 tys złotych.

Tylko inwestycyjne

W Choroszczański Budżet Obywatelski na tle innych miast i gmin wygląda dość skromnie. Nie daje on też pełnych możliwości zgłaszania projektów obywatelskich. W wielu miastach przyjmuje się zasadę, że kwota do dyspozycji mieszkańców to 0,5% budżetu. W Choroszczy aktualnie jest to 200 tysięcy (co nie stanowi pół procenta). Ponadto w większości innych miast projekty nie są ograniczone jedynie do inwestycyjnych. W ramach Budżetu Obywatelskiego są zgłaszane inicjatywy, których potrzebują mieszkańcy, mogą to być wydarzenia sportowe, kulturalne, szkolenia, zajęcia dodatkowe dzieciom czy opieka psychologiczna.

Budżet Obywatelski 2023 – zróbmy to razem

Osoby z naszej redakcji mają doświadczenie w składaniu projektów do Budżetu Obywatelskiego. Trzy propozycje inwestycji, które złożyły uzyskało Państwa poparcie i zostało przeznaczone do realizacji. Jeżeli macie pomysły na to, co przydałoby się mieszkańcom Choroszczy to zapraszamy Was do współpracy.
Pomożemy Wam przygotować projekt oraz poinformujemy o nim mieszkańców.  Budżet Obywatelski to dobra okazja by mieszkańcy mogli sami zdecydować o tym,  czego chcą. Możecie się z nami skontaktować przez profil Facebook lub za pomocą maila redakcja@horyzontychoroszczy.pl.

Poniżej przedstawiamy realizacje projektów Budżetu Obywatelskiego z innych miast w Polsce:

Festiwal Kultury i Sztuki ŻOF „Poznaj Swojego Sąsiada” (Żyrardów)

Festiwal Kultury i Sztuki ŻOF „Poznaj Swojego Sąsiada” to wielopłaszczyznowe wydarzenie, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów i potencjału mieszkańców, twórców i przedstawicieli NGO – ŻOF-u. (Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego). Tworząc przestrzeń do spotkania, poznania się i dyskusji – odbędą się: wystawy, debaty, koncerty, spotkania z mieszkańcami, a także Industrialny Plener Artystyczny.

Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży (Warszawa, Mokotów)

Pierwsza pomoc dla dzieci i młodzieży (6-19 lat) przeżywającej trudne doświadczenia i kryzysy. Obejmuje indywidualne i grupowe spotkania z psychoterapeutami, w ramach których udzielona zostanie doraźna pomoc, mająca na celu zmniejszenie napięcia osoby potrzebującej i wsparcie w poszukiwaniu docelowej pomocy. Dodatkowym elementem są wykłady dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów.

W poszukiwaniu piękna (Konin)

W ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego odbyły się warsztaty ,,Seks z kobiecej perspektywy” dotyczące kobiecej seksualności. Przeprowadziła je Joanna Keszka – edukatorka seksualna, a zorganizowane zostały przez Koniński Kongres Kobiet. W trakcie spotkania rozmawiano m.in. o akceptacji własnego ciała, stawianiu granic i poszukiwaniu piękna w sobie.

Letnie kino miejskie (Zgierz)

To projekt, który uzyskał największą liczbę punktów w I edycji Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego. 24 czerwca 2016 r. na terenie Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego Malinka odbyła się inauguracyjna projekcja filmowa, w specjalnie przygotowanej oprawie, pierwszego w Zgierzu Kina Samochodowego. Seanse Kina Letniego w naszym mieście wpisały się w wakacyjne weekendy już na stałe. 

foto: budzet.zgierz.pl

MULTIRIG – Konstrukcja do treningów biegów przeszkodowych typu Runmageddon (Mikołów)

Konstrukcja z przeszkodami daje możliwość trenowania techniki pokonywania przeszkód podczas biegów przeszkodowych. Umiejscowienie jej obok bieżni pozwoli na trening całościowy, zarówno biegowy jak i przeszkodowy. Multirig umożliwi trenowanie przeszkód występujących na różnego rodzaju zawodach. Konstrukcja pozwala na dokładanie dodatkowych elementów wg potrzeb treningowych. Stosowanie Multiriga nie ogranicza się tylko do treningów pod biegi przeszkodowe, konstrukcja może być wykorzystywana przez dzieci i młodzież jako „małpi gaj” lub uzupełnienie infrastruktury sportowej przy ul. Zielonej.

Plac Zabaw dla Dorosłych (Warszawa, Ursus)

Budowa Placu Zabaw dla Dorosłych na terenie dzielnicy Ursus. Będzie to miejsce do spędzania aktywnie czasu na powietrzu, ze sprzętami dostosowanymi do rozmiarów dorosłych i dużych osób. Miejsce, które ma wyzwalać radość i kreatywność. Pierwsze takie miejsce w Polsce, kolejne na świecie.

Foto: Budżet obywatelski Warszawa

Stop dzikim wysypiskom śmieci na terenach zieleni – zakup systemu fotopułapek dla Straży Miejskiej. (Łódź)

Aktualnie nielegalne wysypiska śmieci na terenach zielonych w Łodzi to plaga. Ludzie pomimo funkcjonujących bezpłatnych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych SZOK wyrzucają bezmyślnie śmieci w bocznych, mało uczęszczanych uliczkach, wzdłuż rzek, wzdłuż nasypów kolejowych, na terenach leśnych i parkowych. Czują sie bezkarni, bo ciężko zidentyfikować sprawce bez dowodów. Przenośne fotopułapki zapewniłyby Straży Miejskiej w Łodzi możliwość zidentyfikowania sprawców zaśmiecania i karanie ich. Samo nagłośnienie faktu, że Straż Miejska posiada taki sprzęt i może go właściwie wszędzie na terenie Łodzi zainstalować, spowoduje zmniejszenie ilości tych spraw, ponieważ zaśmiecający będą obawiać sie konsekwencji finansowych. Należy tez pamiętać o tym, że aktualnie to my – wszyscy mieszkańcy Łodzi, płacimy dodatkowo za sprzątanie przez służby miejskie dzikich wysypisk na terenie miasta i koszty tego wielokrotnie przekraczają jednorazowy zakup pułapek, które mogą posłużyć straży przez wiele lat.

Opisy projektów pochodzą z ze stron Budżetów Obywatelskich miast, w których były zgłoszone i realizowane.

Dodaj komentarz