Bogu Dźwięki w Choroszczy

W niedzielę 19 czerwca o godz., 19.00 na Błoniach Jana Pawła II odbędzie się szczególny koncert – wystąpi Schola ADONAI z programem „Bogu Dźwięki”.

Akademicka Schola ADONAI powstała w 1998 roku z inicjatywy ludzi stęsknionych za śpiewaniem i graniem w świątyni. Schola składa się ze studentów oraz absolwentów różnych kierunków białostockich uczelni wyższych. Pomysł nazwy Scholi „ADONAI” (czyli z hebrajskiego: PAN ) zrodził się podczas pobytu założycieli Scholi w Ziemi Świętej. Tam też dokonał się symboliczny chrzest Scholi w miejscu chrztu Pańskiego nad rzeką Jordan. Nie jest to jednak tylko nazwa sama w sobie, ale hasło-program naszego działania, które z roku na rok coraz bardziej wydaje swoje owoce: to PAN – ADONAI ma być na pierwszym miejscu we wszelkich naszych poczynaniach – nie tylko w Kościele, ale i w życiu! Stanowimy zgraną paczkę przyjaciół i jeździmy razem gdzie się da (m.in. Jubileusz Młodych 2000 Rzym).

Na co dzień naszym głównym zadaniem jest posługa podczas Eucharystii w Duszpasterstwie Akademickim w Katedrze. Obyśmy naszym śpiewem i graniem pomagali ludziom w modlitwie i zbliżali ich do Pana – niech Matka Miłosierdzia, przy Obrazie której dane jest nam służyć, prowadzi nas wszystkich do Niego…

W roku 2001 nagraliśmy naszą pierwszą płytę z kolędami. Mamy nadzieję, że nie ostatnią, bo zamierzamy grać i śpiewać na chwałę Pana Boga póki nam starczy sił!

W roku 2005 zdobyliśmy I-sze miejsce podczas XI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (w kategorii schole).

W 2011 roku dostąpiliśmy wielkiego zaszczytu zaśpiewania utworu „O Matko Miłościwa”, który od początku istnienia grupy jest niejako wpisany w naszą duchowość Maryjną, podczas czuwania na Circo Massimo w Rzymie na dzień przed beatyfikacją Jana Pawła II.

W czerwcu 2012 roku w ramach obchodów 20-lecia istnienia Archidiecezji Białostockiej, rozpoczęliśmy cykliczne wydarzenie o nazwie „Bogu Dźwięki”:

Koncert Bogu Dźwięki jest cykliczną imprezą (organizowaną w drugą niedzielę czerwca) w rocznicę pobytu na ziemi białostockiej Papieża Jana Pawła II i ustanowienia Metropolii Białostockiej. Pierwsza edycja odbyła się w 20 lecie ustanowienia Metropolii Białostockiej w 2012 roku. Koncert został bardzo dobrze odebrany przez publiczność, co skłoniło organizatorów do kontynuowania i rozwijania wydarzenia. Specyfiką koncertu w Białymstoku jest także prezentacja na telebimie obrazów sypanych na żywo piaskiem do każdego z utworów. Podczas koncertu prezentowane są tylko autorskie utwory scholi.

Dorobkiem artystów jest nagrana i wydana w 2015 roku płyta CD z czterema autorskimi utworami, z których jeden – „Serca gotowe” wraz z teledyskiem stał się hymnem Archidiecezji Białostockiej na Światowe Dni Młodzieży 2016 oraz pełnowymiarowa płyta CD wydana w 2017  r. ze studyjnym materiałem znanym już z koncertów. Płyta nosi tytuł „Ocaliłeś mnie” i zawiera 12 autorskich utworów. Tytułowa piosenka z tej płyty ma na kanale YouTube ponad 1,7 mln wyświetleń.

Całe wydarzenie odbywa się pod kierownictwem muzycznym Piotra Kurstaka, autora tekstów i muzyki, założyciela i lidera Akademickiej Scholi Adonai przy białostockiej Katedrze. (Piotr jest także autorem projektu „Męka Pańska na gitarę, perkusję i piasek” – www.archibial.pl/pasja). Towarzyszą mu muzycy tworzący zespół instrumentalny i czterogłosowy chór.

Na naszej stronie internetowej www.BoguDzwieki.archibial.pl. znaleźć można zdjęcia i filmy z koncertów oraz relacje uczestników warsztatów i koncertu.

Informacje także w internecie na stronach:

www.facebook.com/BoguDzwieki,

www.youtube.com/BoguDzwieki

Tekst i grafika: Schola Adonai/Bogu Dźwięki

1 komentarz do “Bogu Dźwięki w Choroszczy”

Dodaj komentarz