Akty dewastacji na cmentarzu w Choroszczy

Do naszej redakcji zgłosił się  czytelnik z prośbą o nagłośnienie sprawy aktów wandalizmu i dewastacji na cmentarzu w Choroszczy. Zostały uszkodzone dwa nowe nagrobki. Wiele wskazuje na to, że celem nie było zniszczenie związane z kradzieżą elementów, tylko samo zniszczenie świeżo postawionych pomników. Sprawa została zgłoszona na Policję. Jak dotąd sprawców nie ustalono.

Dewastacje cmentarzy zdarzają się w różnych miejscach. Zazwyczaj związane są z kradzieżą mosiężnych i metalowych elementów grobów, które można potem sprzedać. Rzadziej występują dewastacje o podłożu nienawiści na tle religijnej lub rasowej. W choroszczańskim przypadku, ani jeden, ani drugi powód nie miał miejsca, co tym bardziej szokuje.

Pamiętajmy, że cmentarz jest miejscem pochówku i spoczynku zmarłych, żadne akty wandalizmu, a tym bardziej na cmentarzu nie powinny mieć miejsca. Bądźmy czyni i dbajmy groby swoich bliskich oraz te sąsiednie. Gdy zobaczymy kogoś, kto dokonuje aktu wandalizmu poinformujmy odpowiednie służby. Taka postawa może pomóc zapobiec podobnym aktom w przyszłości.

Dodaj komentarz