Za nami 23. Dzień Ogórka w Kruszewie. Tradycyjnie było można nabyć ogórki, kapustę oraz inne produkty regionalne. Były występy artystyczne i konkursy. Było też kilka nowości wprowadzonych przez organizatorów.
Dzień Ogórka w Kruszewie odbył się 4 września 2022 roku na terenie byłej Szkoły Podstawowej. Impreza ta odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. Zapoczątkowana została przez mieszkańców wsi Kruszewo z Adamem Radłowskim na czele. Wydarzenie co roku odwiedza tysiące osób chcących nabyć ogórki i kapustę z Kruszewa. Targom towarzyszą wydarzenia artystyczne.
Tegoroczny Dzień Ogórka odbył się cały na terenie po Szkole Podstawowej (wcześniej sprzedaż piwa musiała odbywać się poza szkołą, na terenie której nie można prowadzić tego typu działań). Ogródki piwne i scena stanęły w nowym miejscu, poza placem handlowym. Takie usytuowanie pozwoliło na rozdzielenie strefy handlowej, która miała wiele więcej przestrzeni niż w latach ubiegłych z przestrzenią pod sceną, gdzie przed Muzyczną Niespodzianką zgromadziło się kilka tysięcy osób. Wzniesienie, które się tam znajduje pozwoliło na lepsze oglądanie wydarzeń na scenie. Na terenie znalazło się około 70 stoisk. Wśród nich ogórki, kapusta, jedzenie tradycyjne, miody, rękodzieło, lody, zabawki, Koła Gospodyń Wiejskich, organizacje pozarządowe oraz instytucje. Podczas imprezy było można też oddać krew w mobilnym punkcie pobrań, wziąć udział w konkursach, warsztatach plastycznych oraz porozmawiać ze strażakami z Choroszczy, którzy prezentowali swój sprzęt oraz informowali o ich udziale w głosowaniu na Budżet Obywatelski.
Tradycyjnie Dzień Ogórka rozpoczęła msza święta w intencji plantatorów. Następnie na scenie, gospodarzami której byli dwaj Radni Rady Miejskiej Adam Kamieński oraz Jacek Dąbrowski odbyły się przemówienia, powitania i prezentacje stoisk. Blok koncertowy rozpoczęły Klepaczanki z Klepacz, potem na scenie zagościły młode artystki z zespoły Rytmy Czasu prowadzanego przez Jerzego Tomzika. Następnie w rozrywkowo-taneczną podróż zabrał zebranych zespół Kwestia 07. Po nim odbyły się mistrzostwa w Rzucie Ogórkiem. Przed ostatnim koncertem miała mieć miejsce Muzyczna Niespodzianka, która zgromadziła tysiące osób pod sceną – miał nią być występ Kuby Grabowskiego szerzej znanego jako Quebonafide. Niestety artysta odwołał swój występ z powodów osobistych. Na zakończenie wystąpił, choć nie już przy tak licznej publiczności podlaski zespół Szeptucha, którego popularność stale rośnie.
Podczas 23. Dnia Ogórka byli też obecni przedstawiciele naszej Redakcji. Organizatorzy nie pozwolili nam na wystawienie naszego stoiska, gdzie chcieliśmy z Wami porozmawiać o społeczeństwie obywatelskim, mediach obywatelskich oraz jawności i przejrzystości instytucji publicznych oraz posłuchać Was i się z Wami poznać. Tłumaczyli to brakiem miejsca. Nasz redaktor naczelny wziął udział w zmaganiach rzutu ogórkiem. Dziękujemy Wam za rozmowy i spotkania, które odbyliśmy jako zwykli uczestnicy imprezy. Cieszymy się z tych spotkań.
Kolejny, już 23. Dzień Ogórka przeszedł do historii. Odwiedziło go tysiące osób, cieszymy się, że impreza, a wraz z nią tradycyjne ogórki i kapusta z Kruszewa i Śliwna mają coraz większą popularność i promują gminę Choroszcz i jej mieszkańców.