161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – zapraszamy na uroczystości

Jak co roku Choroszczanie będą mieli okazję uczcić uczestników powstania oraz poległych powstańców styczniowych. Obchody odbędą się w dniach 20-21 stycznia. W sobotę 20 stycznia odbędzie się XXVI Kawiarenka Historyczna podczas której będzie można zobaczyć film „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu”. Po projekcji odbędzie się rozmowa z Lidią Trojanowską – reżyserką filmu. Początek kawiarenki o godzinie 17:00. Odbędzie się ona w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy.

Główne obchody odbędą się w przed dzień rocznicy tj. 21 stycznia. O godzinie 18:00 w choroszczańskim kościele odbędzie się msza w intencji powstańców. Około godziny 19:00 w Miejscu Pamięci Narodowej zwanym Szubienica odbędą się uroczystości.

Z kościoła na Szubienicę oraz z powrotem będzie można dotrzeć bezpłatnym autokarem. Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach.

Początki upamiętnienia Miejsca Pamięci Narodowej z 1863 roku w Choroszczy, zwanego „Szubienicą”, nierozerwalnie łączą się z osobą Jana Adamskiego i sięgają 1984 roku. W tym miejscu, 11 kwietnia tegoż roku Jan Adamski wraz z ojcem Lucjanem postawili biały brzozowy krzyż. Symboliczna powstańcza mogiła została poświęcona cztery miesiące później, tj. 5 sierpnia przez ks. Piotra Bożyka, proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Choroszczy. Wkrótce, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, powstał Społeczny Komitet Upamiętnienia Powstania Styczniowego 1863 roku.

Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, tpchoroszczy.pl

 

Graf. FB Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy

Dodaj komentarz