160. rocznica wybuchu powstania styczniowego w Choroszczy

W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W Choroszczy to wydarzenie jest obchodzone w sposób szczególny. Poza uroczystościami na choroszczańskiej „Szubienicy” w styczniu każdego roku, także październik to czas wspomnienia tego zrywu narodowego. Wynika to z faktu, iż pod koniec października 1863 r. za udział w powstaniu zostali straceni czterej parafianie z Choroszczy. Z tej okazji ukazała się również nowa publikacja książkowa wydawnictwa Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, a autorstwa Henryka Zdanowicza.

Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy i Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość SKAŁA, zapraszają na wydarzenia upamiętniające 160. rocznicę Powstania Styczniowego w Choroszczy, które odbędą się w dn. 26-27 października br. O wszelkich faktach faktach związanych z przebiegiem i konsekwencjami Powstania Styczniowego na terenie m. in. naszej gminy dowiadujemy się z najnowszej książki autorstwa Henryka Zdanowicza.

Publikacja pt. Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą powstała na bazie zachowanych archiwaliów rosyjskiej administracji wojskowej z okresu powstania. Prezentuje ona losy mieszkańców gminy Choroszcz i Suraża w 1863 roku a także późniejsze losy niektórych z nich. Informacje zawarte w publikacji rzucają także nowe światło na wydarzenia powstańcze trwające w świadomości społecznej, a które to zmienia bądź upraszcza mijający czas.

Plan 160. rocznicy powstania styczniowego w Choroszczy 26.10.2023

g. 18:00 msza święta w intencji powstańców styczniowych w Choroszczy – parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana M. w Choroszczy

po mszy świętej – złożenie wieńców i zniczy pod mogiłą powstańczą – Zastawie I

27.10.2023

g. 17:00 promocja książki Henryka Zdanowicza „Zarys dziejów powstania styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą” – M-GCKiS w Choroszczy

Wydarzenie współtowarzyszące: wystawa kos powstańczych ze zbiorów Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość SKAŁA – M-GCKiS w Choroszczy Obecni na piątkowym spotkaniu otrzymają bezpłatny egzemplarz nowego wydawnictwa (ilość materiałów promocyjnych ograniczona). Serdecznie zapraszamy!

Źródło: TPCh (tpchoroszczy.pl)

 

Dodaj komentarz