105 lat POW w Choroszczy

W piątek 7 października minęło 105 lat od powołania w Choroszczy Lokalnej Komendy Polskiej Organizacji Wojskowej. Główne obchody odbywają się jednak 9 października. Podczas nich odbyła się Msza Święta za Ojczyznę, Złożenie wieńców i zniczy w miejscu, gdzie stał dom, w którym nastąpiło powołanie organizacji. Następnie odbyła się promocja książki „Bohaterowie sprzed stu lat” wznowionej przez Fundację Pole Kultury  podczas XXIII Kawiarenki Historycznej.

Z racji obowiązków służbowych nie mogliśmy wziąć udziału w głównych uroczystościach, ale pamiętamy o Bohaterach naszej gminy sprzed ponad stu lat. Przedstawiciele naszej Redakcji złożyli symboliczne znicze pamięci w barwach biało-czerwonych w niedzielę rano, kilka godzin przed oficjalnymi uroczystościami.

Miłym akcentem na 105. rocznicę jest pojawienie się masztu z polską flagą obok kamienia pamiątkowego u zbiegu ulic Lipowej i Sienkiewicza. Obchody przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, które pielęgnuje pamięć o Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy. Do komitetu organizacyjnego włączyły się Fundacja Pole Kultury, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Szkoła Podstawowa w Choroszczy, choroszczański magistrat oraz osoby prywatne.

O Powstaniu Lokalnej Komendy Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy oraz miejscu jej powstania możecie przeczytać na stronie Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. 

Dodaj komentarz