Syreny alarmowe 10 kwietnia

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku informuje, iż w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz w celu upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena). Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Czy syreny zostaną uruchomione także w Choroszczy? Prezydenci miast podejmują decyzje o niewłączaniu syren – m.in. w Katowicach i Łodzi. Dlaczego? Mamy aktualnie w całym naszym kraju miliony straumatyzowanych wojną osób. Są to gównie ukraińskie kobiety i dzieci, które reagują po tak świeżych doświadczeniach zbrodni silnym lękiem, nawet na szum lecącego samolotu. Nie trudno sobie też wyobrazić, że wielu Polaków i Polek poderwie się jutro rano z lękiem w obawie przed najgorszym, przed wojną. Warto oszczędzić tego każdemu, rozpowszechniając tą informację. Pamiętajmy też oczywiście o katastrofie smoleńskiej nawet jeśli nie wybudzi nas alarm. Mamy nadzieję, że w naszym województwie, a tym bardziej w Choroszczy nie usłyszymy syren alarmowych, choć sprawdzenie ich sprawności w trudnym czasie też jest ważne. Warto mieć tą jutrzejszą ewentualność na uwadze – szczególnie, jeśli przyjęliśmy pod swój dach uchodźców lub mamy silnie lękowego domownika.

Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Urzędu Miejskiego w Choroszczy i czekamy na odpowiedź. Wpis niezwłocznie zaktualizujemy.

fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz